Vapaaehtoisen pelastuspalvelun työryhmä
Onko sinulla omakohtaista kokemusta toiminnasta Vapaaehtoisen pelastuspalvelun verkostossa? Jos on, saatat olla erinomainen jäsen uuteen Vapaaehtoisen pelastuspalvelun työryhmään.
Kuvernöörineuvosto päätti kokouksessaan 15.3.2025, että Suomen Lions-liitto ry liittyy Vapaaehtoisen pelastuspalvelun verkostoon. Liiton hallitus päätti kokouksessaan 20.3.2025 perustaa Vapaaehtoisen pelastuspalvelun työryhmän, jonka tehtävänä on pitää yhteyttä Vapepan keskustoimikuntaan sekä suunnitella, ohjata ja tukea lionien vapepa-toiminnan käynnistämistä. Hallitus nimesi työryhmään Juhani Kautosen (pj) LC Kerimäki-Puruvesi, Matti Mälkiän LC Posio, Tommi Virtanen LC Turku Aninkainen-Linna ja Jukka Ahokas LC Tikkurila-Dickursby. Hallitus päätti, että työryhmää voidaan täydentää 1-2 muulla jäsenellä.
Lions-liitto hakee nyt 1-2 lionia jäseneksi Vapaaehtoisen pelastuspalvelun työryhmään. Vapaamuotoinen hakemus tulee lähettää 12.5.2025 mennessä osoitteeseen toimisto@lions.fi. Vaikka hakemus on vapaamuotoinen, tulisi hakijan lyhyesti kertoa, miksi haluaa olla mukana työryhmässä ja esitellä kokemuksiaan vapaaehtoisesta pelastuspalvelusta tai vastaavasta toiminnasta.
Hallitus nimeää mahdolliset uudet jäsenet työryhmään kokouksessaan 22.5.2025.
Sivua päivitetty viimeksi 9.4.2025